Jak vybrat helmu na kolo?

Helma na kolo by měla být nedílnou součástí každé vaší vyjížďky

Přemýšlíte, jestli máte na celodenní vyjížďku na kolo vše? Cyklistická helma by se na vašem seznamu věcí měla rozhodně objevit. Budete se v ní cítit bezpečněji a v případě pádu vás ochrání před možným zraněním. Při výběru zohledněte styl vaší jízdy, typ jízdního kola a pochopitelně velikost. Vše potřebné se dočtete v našem rádci Jak vybrat helmu na kolo.

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 5 min.

Jak vybrat helmu na kolo podle typu kola

MTB

Pravděpodobně nejvšestrannější helmy na kolo MTB vám prokáží dobrou službu jak v terénu, tak na cyklostezkách. Skvěle odvětrávají vzduch, jsou lehké a většinou jim i snadno sejmete štítek proti slunci. Díky tomu vám nebude nic clonit ani při delším silničním přejezdu.

Když se vydáte do terénu, zvýšenou ochranu vám poskytne robustnější konstrukce s týlní výztuží.

MTB helmy na kolo

BMX

Pokud by vaše helma měla snášet i horší zacházení, častější pády a nárazy, volte helmy na kolo BMX - provedení také známé jako kokoska. Svou konstrukcí totiž opravdu připomíná skořápku kokosu. Tyto modely využijete při jízdě na překážkách a v bikeparcích.

Zvýšenou ochranu i v oblasti týlu pocítíte hlavně v horší prodyšnosti, v helmě se budete více zapařovat. Také hmotnost těchto takřka nezničitelných kousků bude o něco vyšší.

Helmy na kolo BMX

Silniční

Při dlouhých jízdách na hladkém a rovném terénu nevyužijete štítek proti slunci, proto ho helmy na silniční kolo ani nemají. Za to na nich napočítáte velké množství větracích otvorů, které při jízdě příjemně profukují.

Také nízká hmotnost přispěje k vyššímu komfortu při vašich dlouhých cyklotoulkách krajinou.

Silniční helmy na kolo

Městské a turistické

Jezdíte převážně po silnici a na upravených cestách ne příliš dlouhé vzdálenosti? Pak tu jsou pro vás městské helmy na kolo, případně turistické helmy.

Svými vlastnostmi se oba typy podobají silničním modelům. Oproti nim se ale více dbá na design a jednoduchost.

Městské helmy na kolo

Downhill a enduro

Sjíždíte náročný terén a zúčastňujete se freeridových závodů? Pak pro vás budou integrální helmy na kolo enduro nebo downhill helmy na kolo jasnou volbou.

Poznáte je podle masivní konstrukce (full face), která vám na první pohled připomene motorkářskou přilbu. Kromě hlavy totiž chrání i čelist jezdce. Robustní provedení pocítíte ve vyšší hmotnosti a celkově horším odvětrávání. Některé typy mohou být doplněné plexisklem na přední straně.

Downhill helmy na kolo

Oblíbený okruh nebo bikepark je daleko? Jak na přepravu kola ve vlaku si připomeňte v našem článku. Jak správně napnout řetěz na kole se dočtete na naší stránce.

Jak vybrat velikost helmy na kolo

Helma vám musí správně sedět, v opačném případě by neplnila ochrannou funkci. Velikost se udává buď písmeny S/M/L (malá/střední/velká), nebo číslem, které značí obvod hlavy.

Na většině helem najdete také regulační kolečko, na kterém upravíte vnitřní obvod.

Jak změřit hlavu na helmu

  • Za pomoci krejčovského metru změřte obvod hlavy zhruba 2–3 cm nad obočím a ušima
  • Metr držte v jedné rovině
  • Pokud doma nemáte krejčovský metr, použijte provázek
  • Naměřenou hodnotu poté zjistíte přiložením na pravítko

Velikost dětské helmy na kolo

Nepořizujte dítěti větší helmu s tím, že do ní doroste. Špatně padnoucí model nebude hlavu dítěte 100% chránit.

Jak vybrat cyklistickou helmu podle materiálu

Skořepina a výplň

Při vybírání nové cyklistické helmy se běžně setkáte s plastovou skořepinou. Tu dále vyplňuje speciálně zpracovaný materiál, který slouží jako vyztužení pro pohlcování nárazů.

Výplň se potom nejčastěji vyrábí z pěnového polystyrenu, případně v kombinaci s pleteninou z hliníku, karbonu nebo kevlaru. Taková směs vás spolehlivě ochrání proti nárazům. Karbon navíc na rozdíl od ostatních příliš nezvýší celkovou hmotnost helmy.

Materiál Koroyd

Vyzkoušet můžete také poměrně nový materiál Koroyd. Ten tvoří do šestiúhelníkového průřezu svařené polymerové trubičky. V praxi se to projevuje plynulejší absorpcí energie nárazu, a tudíž i lepší ochranou.

Technologie zpracování

U některých modelů naleznete níže zmíněné technologie zpracování výplně. Ty ve výsledku ovlivňují bytelnost helmy a její schopnost absorpce nárazu.

  • In-mold: pěnová výplň se při vysoké teplotě a pod vysokým tlakem vpravuje do připravené skořápky. Dochází tak k dokonalému spojení těchto součástí, díky čemuž je konstrukce velmi bytelná.
  • Double in-mold: materiál se do skořepiny vpravuje současně z horní i spodní vrstvy. Helma vám tak díky tomu lépe ochrání zadní a boční část hlavy.
  • MIPS: speciální technologie, která využívá kluznou vložku. Ta se nachází mezi dvěma vrstvami skořepiny. Díky tomu eliminuje rotační síly vzniklé nárazem.
  • Lepení: méně kvalitní provedení, kdy se tenká plastová skořápka na výplň lepí. To výrazně zhoršuje schopnost pohlcení nárazu.

Bezpečnost

Helmy, které seženete na českém trhu, musí ze zákona splňovat normu ČSN EN 1078. Ta vám garantuje, že bude výrobek svou funkci plnit správně, a jeho použití vám tudíž zajistí spolehlivou ochranu. Zejména u levnějších přileb se proto vždy přesvědčte o přítomnosti tohoto certifikátu.

Parametry helmy na kolo

Hmotnost

Čím delší plánujete vyjížďky, tím lehčí helmy byste měli vybírat. Na běžné výlety volte modely do 300 g, přičemž kvalitní odlehčené helmy mohou vážit i pod 200 g. Ty mívají kevlarovou nebo karbonovou výztuž a skvěle se hodí na silniční styl jízdy.

Pokud jezdíte po městě a kolo vám spíše slouží jako dopravní prostředek, klidně vybírejte i těžší kousek. Zde se předpokládá, že na kole nebudete trávit příliš dlouhou dobu. S vyšší hmotností počítejte také u BMX, downhill a enduro helem, ty jsou už ze své podstaty robustnější.

Nízká hmotnost nesmí být na úkor bezpečnosti. Vždy si spolu s váhou ověřte i materiál a technologii zpracování.

Provedení zapínání

Většina helem se zapíná pod bradou zacvakávací přezkou. Ta by měla být dostatečně pevná, ale zároveň byste ji měli být schopni rozepnout jednou rukou. Délka pásku je obvykle nastavitelná, abyste ji vždy přizpůsobili aktuální potřebě.

O hlavní utažení se postará kolečko v týlu. Díky němu snadno upravíte vnitřní obvod. Některé moderní kousky jsou vybavené magnetickým zapínáním. Takové řešení se vám jen tak samovolně nerozepne.

Počet větracích otvorů

Větrací otvory slouží k cirkulaci vzduchu a předcházejí přehřátí, obzvláště v letních měsících. Čím více otvorů helma má, tím vám bude pohodlnější, nebudete se v ní zapařovat a příliš potit. Kromě počtu je ale důležitá i samotná konstrukce větrání. Ne vždy vyšší počet zajistí lepší cirkulaci vzduchu.

V nabídce najdete dětské helmy s 5–10 otvory, ale i silniční modely s 24 a více otvory. Nízký počet mají obvykle BMX helmy, vyšší potom MTB a silniční helmy.

Více o odvětrávání

Helma by správně měla přední stranou chladný vzduch nasávat, následně jej rozvádět okolo hlavy a ohřátý vzduch posléze vypouštět zadní stranou. Příliš velký počet větracích otvorů tudíž může být i na škodu, jelikož takové proudění nemusí umožnit.

Jak vybrat přilbu na kolo - další vlastnosti

Určení

Rozsáhlou nabídku helem zúžíte i výběrem pohlaví jezdce. Pánské cyklistické helmy a dámské helmy na kolo se neliší pouze v barevných provedeních a motivech. Dámské verze bývají menší, jinak zpracovávají tvar lebky a mnohdy zohledňují i možnost protažení culíku konstrukcí.

Dětské helmy na kolo jsou oproti helmám pro dospělé menší a vybavené silnější výztuhou pro ještě lepší ochranu dětské hlavy. Vybírat můžete z velkého množství designů a barev. Oblíbené jsou např. oranžové helmy na kolo a černé helmy na kolo.

Pánské cyklistické helmy

Dámské helmy na kolo

Dětské helmy na kolo

Polstrování

Před nepříjemnými otlačeninami na hlavě vás ochrání polstrování, které vám v mnohé zpříjemní jízdu. Zaměřte se na to, zda je k helmě umístěné na pevno či je odnímatelné. Flexibilní odnímatelné provedení si snadno přelepíte zrovna na to místo, které vám nejvíce vyhovuje.

Dejte si však pozor na to, že příliš mnoho polstrování může zhoršit proudění vzduchu v helmě. Ideálně si proto zvolte takový padnoucí model, u kterého použijete ochranné polštářky pouze na nejpalčivější místa.

Cena

Nejlevnější helmy pořídíte již za méně než 1 000 Kč. Většinou se však jedná o dětské kousky nebo jednoduché helmy pro dospělé.

Spolehlivé, pohodlné a stále ještě levné helmy na kolo hledejte na úrovni 1 000 - 1 500 Kč. Půjde sice stále jen o polystyrenové kusy, avšak kvalitně provedené a s možností komfortního nastavení.

Pokročilejší odlehčené materiály s kvalitním větráním poté naleznete od 1 500 Kč. Helmy od 3 500 Kč využívají pokročilé odlehčené materiály obvykle s aerodynamickým zakřivením, který při jízdě snižuje odpor vzduchu.

Cyklistické helmy a příslušenství

Helmy na kolo se světlem – blikající červené světlo umístěné v zadní části helmy výrazně zvýší vaši bezpečnost při projížďkách v horších světelných podmínkách. Vaše hlava je na kole nejvyšším bodem, a proto může taková blikačka zlepšit vaši viditelnost na dálku i pro řidiče vozidel s vyvýšenou kabinou.

Helmy na kolo se světlem

Světlo na helmu – pro noční jízdy po neosvětlených cestách použijte dodatečné přední světlo na helmu. To se obvykle umisťuje na její horní část, nejčastěji pomocí pásek, jež se protáhnou větracími otvory.

Přední světla na kolo

Reflexní prvky – další variantou, jak být za tmy lépe vidět, jsou reflexní prvky. Někdy je výrobci dodávají přímo k helmám či zakomponují do jejich designu, jindy je třeba je dokoupit. Mívají podobu reflexních pásek různých tvarů, které se lepí na povrch helmy.

Reflexní pásky a klipy

Jiné příslušenství na kolo

Oblečení a boty

Cyklistické brýle

Pláště na kolo

Držáky na kolo

Cyklistické lahve

Zvonky na kolo

Rady na závěr

Jak správně nasadit helmu?

To, že máte helmu dobře posazenou poznáte tak, že po doladění velikosti regulačním kolečkem drží nehnutě a zároveň v žádném bodě netlačí. Za podbradní pásek by se vám měly vejít maximálně 2 prsty. Pokud provléknete prstů víc, mohla by se helma při pádu posunout a neplnit tak svoji funkci.

Helma by vám měla dosahovat přibližně do horní poloviny čela. Pásky si nastavte tak, aby vás netlačily do uší a nebyly jinak zkroucené.

Kdy vyměnit helmu za novou?

Bezpečnostní vlastnosti helmy se s postupem času zhoršují. Neznamená to, že ji musíte měnit každý rok. Jakmile se vám však přihodí větší nehoda, pak byste ji měli za novou vyměnit ihned, a to i tehdy, pokud na ni nepozorujete velké známky poškození. Tvrdý náraz totiž obvykle znamená degradaci výplně a tím i ochranných vlastností.

Podle toho, jak často helmu používáte, byste ji měli měnit zhruba po 5 letech, v případě střídmějšího používání pak nejdéle po 10.

Je nošení helmy při jízdě na kole povinné?

Podle zákona je helma povinná pro všechny cyklisty ve věku do 18 let. Stále ale platí, že i u dospělých je její využití více než doporučováno.

Další užitečné články

Přeprava kola ve vlaku Napnutí řetězu